لمس کردن اندام دستکش طراحی عضلات

لمس کردن: اندام دستکش طراحی عضلات محققان هوشمند اخبار علمی و آموزشی

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری اميد چيزي نيست كه به ما هديه كنند

نشست رسانه اي دوازدهمين جشنواره ملي موسيقي روز گذشته در ساختمان بنياد رودكي برگزار شد كه طي آن حسين عليزاده – نماينده بخش موسيقي دستگاهي اين جشنواره – تاكيد كرد

اميد چيزي نيست كه به ما هديه كنند

اميد چيزي نيست كه به ما هديه كنند

عبارات مهم : ايران

نشست رسانه اي دوازدهمين جشنواره ملي موسيقي روز گذشته در ساختمان بنياد رودكي برگزار شد كه طي آن حسين عليزاده – نماينده بخش موسيقي دستگاهي اين جشنواره – تاكيد كرد بايد اين رويداد را به عنوان آينده فرهنگي و نه صرفا موسيقي ببينيم. اين هنرمند ولی پيش از آن در پاسخ به پرسشي راجع به حضور كمرنگ بانوان در ميان نوازندگان و شركت كنندگان جشنواره توضيح داد: زماني كه پاي تان را از پایتخت کشور عزیزمان ایران بيرون مي گذاريد، متوجه مي شويد اجحاف در حق زن ها بيشتر هست. با اين وجود بانوان در كليه بخش ها و سازها حضور خوبي دارند كه نمي توانيد بگوييد كدام نوازندگان خوب تر هستند. اين عنوان در بخش موسيقي اقوام مشكل تر مي شود زيرا محدوديت ها براي بانوان در استان ها شديدتر هست. به همين دليل طبيعي است كه زنان در برخي از سازها نوپاتر باشند و اين عنوان به جنسيت مربوط نمي شود.

عليزاده افزود: بهتر است كه اين جشنواره را به عنوان آينده فرهنگي و نه صرفا موسيقي ببينيم. گاهي اوقات نويدهايي موجب اميد مي شوند. جشنواره جوان را سمبلي قرار دهيم كه اميد از دست نرود. موسيقي با همه مشكلاتي كه داشته در جامعه عنصر مهمي هست. گاهي اوقات جوانان انگيزه اي براي شركت در جشنواره ها ندارند كه ايرادي به اين عنوان وارد نيست زيرا خود من در هيچ مسابقه اي شركت نكردم و نخواهم كرد ولی اين تعدادي كه در جشنواره ها شركت مي كنند همه افرادي نيستند كه موسيقي مي نوازند، بلكه چندين برابر بيشتر از اين تعداد به صورت جدي در حوزه موسيقي كار مي كنند.اين هنرمند همچنين راجع به افزايش گرايش به هنر موسيقي در دهه هاي بعد از انقلاب به اظهارنظر پرداخت و ادامه داد: هرچه ارگان هاي متفاوت در چهار دهه گذشته با موسيقي مخالفت كردند انگيزه بيشتري براي والدين و مردم ايجاد شده است كه فرزندان ارزش را در كلاس هاي آموزشي عضویت كنند. از طرفي اسم جوان حس اميد و انرژي را انتقال یافته مي كند. عليزاده افزود: همه ما زير يك سقف زندگي مي كنيم و تلخي ها و شيريني ها را در كنار هم تجربه مي كنيم به همين دليل بهتر است جشنواره موسيقي جوان را بهانه قرار دهيم تا در هيچ لحظه از زندگي اميدمان را از دست ندهيم زيرا اين مملكت بايد به دست ما ساخته شود. فرهنگ و هنر سرمايه يك كشور و سرزمين هستند. شايد جشنواره موسيقي جوان يكي از نادرترين جشنواره هاي ايران هست. به همين دليل بايد از اتفاقات مثبت حمايت كرد. حداقل اين است كه جشنواره جوان اميد را به وجود آورده و مردم در نقاط متفاوت توجه خاصي به آن دارند. ما نيز بايد اميد را در زندگي خودمان بيافرينيم در غير اين صورت كسي آن را به ما هديه نمي دهد.

چه تفاوتي دارد كه هنرمند چه جنسيتي دارد؟
بخش ديگر صحبت هاي اين نوازنده و آهنگساز به چرايي حضور كمرنگ زنان در زمينه آواز تخصیص داده شده است داشت. عليزاده با بيان اينكه «در حال حاضر تعداد خواننده هاي زن كه با كيفيت خوبي موسيقي را اجرا مي كنند بيشتر از آقايان است» گفت: از آنجا كه امكانات و اختيارات بيشتري به مردان تعلق مي گيرد، تعداد بانواني كه روي صحنه مي بينيم انگشت شمار هستند. اگر شما به جاي خواننده هاي زن باشيد با چه انگيزه اي براي حضور در جشنواره اقدام مي كنيد؟ حتي اگر صداي زن ها در آلبوم هاي ما كمي بالاتر باشد، مجوز نمي دهند. به عقيده من بايد اين پرسش از مراجع پرسيده شود. زيرا اگر زنان در بخش آوازي اين جشنواره شركت نمي كنند شايد به دليل نداشتن احساس امنيت است.اين هنرمند سپس در واكنش به تفكيك جنسيتي بازیگران و صورت های معروف زن و مرد حتي در پرسش خبرنگاران ادامه داد: چنين قاعده اي كه زنان را از مردان را تفكيك كنيم در هيچ جاي دنيا ديده نمي شود. به عقيده من موسيقي جزو مقدسات است و اينكه يك زن فقط براي عده اي بخواند روا نيست در حالي كه ما مي بينيم زنان در فعاليت هاي اجتماعي ايران نقش پررنگي دارند و اين امر به دليل تلاش خودشان بوده هست. بسياري از خواننده هاي زن هيچ وقت تمايل نداشتند كه در كنسرت ويژه بانوان شركت كنند و من اين حركت را ستايش مي كنم.

دوران فوت معرفت شنيداري كشور است
حميدرضا اردلان – نماينده بخش موسيقي نواحي – نيز در ابتداي نشست با اشاره به كاستي هاي مالي جشنواره در اين حوزه با جداسازي بخش نواحي از ديگر بخش ها مخالفت كرد و گفت: اگر هر بخش از اين جشنواره جدا شود اتفاق ديگري مي افتد و وجاهتش را از دست مي دهد. موسيقي مقامي نيز بخش ريشه اي است و در هيچ جشنواره ديگري نمي بينيم كه موسيقي اقوام در كنار موسيقي كلاسيك و مغرب وجود داشته باشد. به همين دليل صفت ملي جشنواره را مي سازد ولی من شنيده ام كه مي خواهند اين بخش را از جشنواره قيچي كنند. اين كار را نكنيد.اردلان همچنين به انتقاد از رويكرد شرکت صداوسيما در ارتباط با موسيقي در ايران پرداخت و بيان كرد: فكر مي كنم خطاي اصلي ما در تلويزيون اتفاق افتاده هست. در واقع تلويزيون درهاي خود را به روي سه جنس از موسيقي بست و تنها جنسي از موسيقي مبتذل را تكرار كرد. در حال حاضر دوران فوت معرفت شنيداري كشور هست. ما نمي بينيم كه تلويزيون موسيقي محض پخش كند ولی به محض اينكه جشني به پا مي شود و نوري نمايان مي شود، نواري از حاج قربان پخش مي كنند و اين همان حاج قرباني نيست كه ما آن را مي شنيديم.

اميد چيزي نيست كه به ما هديه كنند

روزنامه اعتماد

واژه های کلیدی: ايران | موسيقي | هنرمند | جشنواره | تلويزيون | اخبار فرهنگی و هنری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs